Śledź nas na:



Praca w ujęciu socjologicznym

Socjologowie zwracają uwagę na to, że praca jest kategorią społeczną. Praca w ujęciu socjologicznym jest to każda celowa czynność społecznie użyteczna lub społecznie doniosła, zapewniająca określoną pozycję w społeczeństwie. Oznacza, to, że nie każda czynność jest pracą w znaczeniu socjologicznym, chociażby pociągała za sobą znaczny wysiłek fizyczny. Socjologowie analizując pracę, zwracają uwagę na następujące momenty:

  1. Praca jest czynnością społeczną, tzn. jej przygotowanie (ustalenie celów, środków i metod wykonywania) oraz tok jej realizacji, chociażby nawet dotyczyły skrajnie indywidualnych potrzeb jednostki, wywiera wpływ na dążenia, postawy, interesy, a więc zachowania innych jednostek i grup.

  2. Praca prowadzona jest w celu zaspokojenia różnego rodzaju potrzeb (biologicznych, ekonomicznych, kulturalnych itp.) lecz potrzeby te określane są przez strukturę i kulturę grup, do których jednostka należy.

  3. Zarówno środki realizacji celów pracy, jak i metody posługiwania się nimi, niezależnie od rodzaju potrzeb, jakie mają zaspokoić są wyznaczone przez strukturę i kulturę grup, do których jednostka należy.

  4. Aby olbrzymia większość prac wykonywanych przez jednostki została zrealizowana, niezbędna jest współpraca wielu jednostek i grup rozproszonych w czasie i przestrzeni, a więc planowa współpraca, koordynacja wysiłków i kierowania przebiegiem ich czynności. W tym procesie organizowania kierowania pracą, motywy i dążenia społeczne jednostek oraz podstawowe prawa współżycia zbiorowego odgrywają zasadniczą rolę3



Zobacz także